Blog > Komentarze do wpisu
Castle Puck's

Kochani!


Pojawiające się nagle, w samym środku pola ruiny to jeden z charakterystycznych widoków i Irlandii. Można wypatrzeć je w różnych miejscach - niedaleko dużych miast, gdzieś na odludziu, przy wąskiej lokalnej drodze.... Przykładem takich ruin jest "Zamek" Puck's, znajdujący się niedaleko Dublina, w okolicach przedmieść Shankill. Dokładne umiejscowienie ruin pokazuje poniższa mapa.

 


Wyświetl większą mapę

"Zamek" Puck's to tak naprawdę warownia zbudowana pod koniec XVI wieku. Jego nazwa wywodzi się od ducha, który prawdopodobnie nawiedza to miejsce. Puk, to duch ziemi, który jest najbardziej złośliwym ze wszystkich duchów. Ja żadnej obecności sił nadprzyrodzonych nie wyczułam, aczkolwiek....

 

Jak widać na powyższym zdjęciu, ruiny są w dość złym stanie. Nie można podejść do nich blisko, ponieważ pole, na którym stoją jest własnością prywatną i wejście jest zabronione, a brama trudna do pokonania, a łąka na której zamek stoi otoczona wysokim żywopłotem.
Historycznie warownia odegrała rolę w Bitwie nad Boyne, czyli bitwą pomiędzy Jakubem II Stuartem, pretendującym do odzyskania tronu w Anglii i Szkocji a Wilhelmem III Orańskim, aktualnym władcą. Bitwa odbyła się niedaleko Droghedy, czyli po drugiej stronie Dublina w kierunku północnym. Warownia Puck's okazała się dobrym miejscem na schronienie dla uciekających po bitwie przegranych wojsk Jakuba II i samego władcy.

 

Ruiny stoją prawie na samym wzgórzu, więc widoki, które musiały się roztaczać z najwyższych pięter musiały być niezwykłe. Z jednej strony widok na Morze Irlandzkie, z drugiej na początek wzniesień gór Wicklow.

 

Do napisania!

poniedziałek, 14 marca 2011, od-kuchni

Polecane wpisy