Blog > Komentarze do wpisu
Opactwo Glendalough

Kochani!


W poprzednim wpisie opisałam Jezioro Górne leżące w dolinie Glendalough wraz z otaczającą je zielenią. Jednak poza urokami przyrody do doliny dwóch jezior warto też wybrać się z innych powodów. Założone tu w V wieku przez Świętego Kevina, jednego z Irlandzkich Świętych Katolickich. Opactwo Glendalough w obecnych czasach jest miejscem pielgrzymek zmęczonych tygodniem Irlandczyków. Pozwala pospacerować wśród ruin i starych grobów - głównie ofiar Wielkiego Głodu - na chwilę zapomnieć o monotonii dnia codziennego i przenieść się w mistyczne czasy wczesnego średniowiecza.

Przedstawiona powyżej katedra, została wybudowana przez Świętego Kevina przy pomocy kilku innych mnichów. Święty według legendy miał objawienie Anioła, który kazał mu wybudować kościół. W trochę lepszym stanie zachował się kościół Świętego Kevina, zwany również "Kuchnią Świętego Kevina".

Widoczna w oddali wieża to budynek pochodzący z trochę późniejszego okresu. Zbudowana około IX lub X wieku, kamienna wieża jest często spotykaną budowlą w Irlandii. Prawdopodobnie tego typu wieże służyły do obrony przed Wikingami, którzy swego czasu często najeżdżali irlandzkich chrześcijan, oraz jako skarbiec lub spichlerz.

Otaczający ruiny cmentarz jest miejscem pochówku wielu Irlandczyków zmarłych w trakcie głodowej klęski pod koniec XIX wieku. Nagrobki w wielu przypadkach są dobrze zachowane.

 

 

Napis na powyższym nagrobku głosi: " It is a holy and wholesome thought to pray for the dead that they may be loosed from their sins" Co w języku polskim oznacza "Świętą i zbawienną rzeczą jest modlić się za umarłych, aby byli od grzechu uwolnieni." Cytat pochodzi z 2 Księgi Machabejskiej (2 Mach, 12, 46).

Pozdrawiamy,
Ogr i Osiołek

środa, 02 marca 2011, od-kuchni
Tagi: podróże

Polecane wpisy

Komentarze
mopswkuchni
2011/03/02 17:28:10
Ta wieża jest fascynująca, już nie mogę się doczekać kiedy zobaczę ją na własne oczy :)
-
od-kuchni
2011/03/02 19:52:34
A my nie możemy się doczekać kiedy będziemy mogli Wam ją pokazać :)