Blog > Komentarze do wpisu
Moherowe Klify

Kochani!

Dziś wybierzemy się na wycieczkę nieco dalej, na drugi koniec Irlandii. Podziwiać będziemy jedną z głównych atrakcji wyspy - słynne Cliffs of Moher, czyli klify Moheru lub Moherowe Klify. Położone w Hrabstwie Clare klifowe wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, swoją wielkością i majestatycznością przyciąga rocznie około miliona odwiedzających.

Wybrzeże klifowe rozciąga się przez około 8 kilometrów, a same klify są wysokie średnio na 120m. W najwyższym punkcie osiągają wysokość 214 metrów.

Kamienne wieża widoczna na zdjęciach to wieża O'Brien's Tower, czyli Wieża O'Brian'a. Została zbudowana w XIX wieku przez Sir'a Cornelius'a O'Brian'a w celu zaimponowania damskiej części odwiedzających. Aktualnie w wieży można napić się kawy lub kupić pamiątki.

Same klify są także miejscem do życia dla wielu ptaków i zwierząt. Żyje tu prawdopodobnie około 20 gatunków różnych ptaków. My z większych zwierząt widzieliśmy niezliczone stada krów :)

Jeśli chodzi o pogodę na klifach to podobno mieliśmy ogromne szczęście. Niebo było błękitne, a po nim pływały tylko małe białe niegroźne chmurki. Wizyta na takim klifie to niezapomniane przeżycie. Szczególnie, jeśli wróciło się z niego cało i zdrowo. Niestety odwiedzając klify trzeba mieć świadomość, że oprócz udających się tam w wiadomym celu samobójców, wiatr strąca do wody około 5 osób rocznie. Tak, więc podziwiając ich wielkość i piękno należy też pamiętać o tym, aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa i uważać na stromy brzeg. Szczególnie, gdy mocno wieje.

Pozdawiamy!
Ogr i Osiołek!

 

środa, 16 marca 2011, od-kuchni
Tagi: podróże

Polecane wpisy

Komentarze
zstrucki
2011/03/19 10:29:04
Niesamowite miejsce i piękne zdjęcia. Jakie jest pochodzenie nazwy?
-
od-kuchni
2011/03/19 16:41:51
Google podpowiada, że nazwa wzięła się od staro Irlandzkiego słowa "Mothar", które oznacza "Gaj". Moim zdaniem, możliwe że wypasano też tam kiedyś owce, których w Irlandii pod dostatkiem, a których niektóre gatunki są dostawcami wełny przeznaczonej na moher... :)
-
zstrucki
2011/03/21 00:20:32
Albo owce zjadły gaj, i za karę przerobiono je na berety. Dzięki za tłumaczenie!
-
od-kuchni
2011/03/21 11:50:44
Twoja teoria wydaje się być wielce prawdopodobna :)
ps. Zawsze do usług :)