Blog > Komentarze do wpisu
Stary komin w Ballycorus

Kochani!

Pamiętacie wpis na temat: "O zobacz mamy jakieś ruiny na wzgórzu!"? Jeśli tak, to tym razem będzie wpis na temat: "O zobacz mamy jakąś wieżę na wzgórzu!" - co w domyśle oznaczało oczywiście - Kochanie już wiesz co robimy w weekend :). W weekend pogoda na szczęście dopisała, niezawodne maps Google pomogło w zaplanowaniu drogi, więc sobotnim porankiem spakowaliśmy wodę, kanapki i ruszyliśmy w nieznane. Droga może nie była długa, bo łącznie do przejścia mieliśmy około 12 - 15 kilometrów, ale w dużej mierze pod górkę. Jednak warto było! Ale zacznijmy od początku....

Cel, do którego zmierzamy zaznaczyłam na poniższej mapce. Jeśli ktoś wybierał by się szukać naszej "wieży" to już wie gdzie szukać :)Wyświetl większą mapę

Wycieczkę rozpoczęliśmy przedzierając się przez tereny na których leżą pozostałości po budowie naszego osiedla, następnie spacer Lehaunstown Road i przejście w Hernford Lane oraz skręt w prawo w Ballycorus Road. następnie skręcamy w Minehill Lane, dochodzimy do jej końca i udajemy się wąską, górską ścieżką w kierunku "wieży". Podobnie będzie wyglądała trasa ze stacji LUAS'a Cherrywood.

Podczas końcówki naszego spaceru spotkaliśmy wiernego towarzysza, który odprowadził nas pod sam szczyt "wieży". Następnie na samym szczycie nagle się ulotnił ;)

Jak się okazało "wieża", którą widzieliśmy jest starym kominem pozostałym po kopalni ołowiu. Kopalnia powstała w 1807 roku, zamknięta zaś w 1913. W między czasie odkryto, że wzgórze Carrickgollogan, na którym stoją ruiny kopalnianego komina posiada także złoża srebra, jednak było ich zbyt mało i były zbyt rozproszone by opłacało się je eksploatować. Jeśli ktoś ma ochotę dowiedzieć się więcej o kopalni, zapraszam na stronę.

 

Pomimo braku kilku schodków, A. postanowił wdrapać się na komin, aby zobaczyć jak to wygląda z góry. Ja oczywiście stałam sobie na dole krzycząc - no zejdź już stamtąd!

Sam komin wygląda naprawdę ciekawie. Może przypominać trochę wieżę Roszpunki, lub innej uwięzionej księżniczki :)

No i widoki ze szczytu wzgórza są świetne. Jeśli macie ochotę zobaczyć cały Dublin na raz warto się wybrać na wycieczkę!

Pozdrawiamy!
Ogr i Osiołek

czwartek, 24 marca 2011, od-kuchni

Polecane wpisy

Komentarze
taita03
2011/06/02 17:50:05
O my God! Co za miejsce! Niedobrze mi od patrzenia, bo mam lęk wysokości ;) Musiałabym nieźle się namęczyć, żeby tam wejść. Jak znam mojego Połówka, on z pewnością by się tam wdrapał.

Dzięki za opisanie tego miejsca. Kto wie - może za jakiś czas pojawię się właśnie tam?

A te początkowe schodki to chyba celowo zostały zniszczone - tak na wszelki wypadek, by zniechęcić ludzi od wspinaczki. A może się mylę.
-
od-kuchni
2011/06/05 19:30:45
@taita03 - nie, no nie przesadzajmy - ten komin nie jest aż taki wysoki :) Aczkolwiek ja na niego nie weszłam ;)
Co do miejsca - jakbyś się wybierała daj znać - może będziemy mieli akurat chwilę i wybierzemy się razem?
Co do zniszczonych schodów - nie pomyślałam od tym, ale bardzo mozliwe że masz racje, jednak ich brak zniechęci wiele osób i zapobiegnie wielu możliwym wypadkom...