Blog > Komentarze do wpisu
Najwyższe klify Europy

Cześć!


Gdy planowaliśmy wycieczkę po hrabstwie Donegal ja oczywiście na pierwszym miejscu sięgnęłam po przewodniki z domowej biblioteczki. Okazało się jednak, że przewodniki o Donegalu mówią mało, a już na pewno nie mówią zachęcająco i ciekawie. Donegal przedstawiony jest jako kraina języka Gaelickiego, kilku miast, jakiś zamków, gór... Generalnie - nie za ciekawie. Na szczęście A. sięgnął po google maps i oto ukazały nam się piękne zdjęcia klifów. Klify jak się okazało to Slieve League Cliffs czyli najwyższe w Europie klify!


Wyświetl większą mapę

Jak to się stało że taka atrakcja jest tak dobrze ukryta? No więc jeśli nie wiadomo o co chodzi w Irlandii to chodzi o... drogi ;) Aby dotrzeć do Slieve League z parkingu trzeba się nieźle namęczyć a to tego należy dodać wymagające niezłych umiejętności kierowcy wąskie, kręte i strome drogi. A. na szczęście dał radę jednak jak stwierdził nie wyobraża sobie tej podróży autem z gorszym promieniem skrętu. Nic więc dziwnego, że nie spotkacie na tych klifach autokaru pełnego japońskich turystów.

Dlaczego warto się wybrać? Już sam fakt możliwości stanięcia na wysokich na 601m klifach jest odpowiedzią samą w sobie. Dodatkowo należy dodać brak dużej ilości turystów i możliwość poczucia dzikości przyrody oraz prawdziwości Irlandii.

Same klify oraz widoki dookoła nas zachwyciły. Biegające sobie bez strachu owieczki, zrujnowana wieża wczesnego ostrzegania z czasów Napoleona, widoki klifowego wybrzeża. Zdecydowanie polecamy je bardziej niż osławione "Mohery". Jednak jak to z klifami bywa radzimy się tam wybrać podczas pięknej pogody i koniecznie sprawnym autem za którego kierownicą posadzicie doświadczonego kierowcę :)

Pozdrawiamy!

wtorek, 12 kwietnia 2011, od-kuchni
Tagi: podróże

Polecane wpisy

Komentarze
zstrucki
2011/04/12 19:04:24
Niesamowite zdjęcia! "Kraina języka gaelickiego" - od razu przypomniała mi się wizja Walii z komiksu "Hell Hotel".
-
2011/04/12 22:32:31
Dobrze o tym wiedzieć :)

Fajny masz pomysł z mapą - nie trzeba długo szukać atrakcji o których piszesz, wystarczy oddalić i już wszystko jasne:)
-
od-kuchni
2011/04/13 10:36:12
zstrucki - Dziękować :) Co do języka gaelickiego - komiksu nie widziałam, ale pewnie gdyby w Walii wprowadzić teraz gaelicki to Walijczycy mieliby pewnie podobne miny jak ja próbują odszyfrować znaki i tablice informacyjne na których niestety nie zastali angielskiego ;)
calmiriel - Mapa podpatrzona gdzieś na blogu, już nawet nie pamiętam gdzie. Ale faktycznie sądzę że pomaga bo można sobie od razu wyobrazić lepiej miejsce lub mieć mniejszy problem z dojazdem :)
-
2011/04/13 14:29:18
Przepięknie!
-
zstrucki
2011/04/15 19:41:41
www.hell-hotel.com/2009/04/13/the-punishment/ i dalej, np. tu: www.hell-hotel.com/2009/05/11/skazany-na-walie/. Mnie to przynajmniej śmieszy, pozdrawiam!
-
od-kuchni
2011/04/16 21:21:01
Faktycznie, zabawne :) Nigdy wcześniej nie widziałam, ale na pewno dodam sobie stronę do ulubionych :) Tylko za żadne skarby nie mam pojęcia dlaczego ten mały diabełek tak nie lubi Walii....
-
Gość: pawelckw, *.ntlworld.ie
2013/07/04 10:03:15
Ja wcześniej też słyszałem zę są to najwyższe klify w europie, mój
znajomy znalazł jeszcze wyższe położone gdzieś w Irlandii (nazwy jedbnak nie pamiętam).
Niestety jednak najwyższe klify w europie znajdują sie na Wyspach Owczych, dokładnie Vioy klif przylądka Enniberg (745 m).
Mimo wszystko muszę koniecznie wybrać sie na donegal'owskie klify (jak tylko wymienie tarcze hamulcowe :-) ).
Pozdrawiam.