Blog > Komentarze do wpisu
Park Saint Stephen's Green

Kochani!


Przepraszam, za nie uzupełnianie bloga, ale odwiedziła nas Mama A. i większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu. W związku z jej przyjazdem mam też okazję odwiedzić miejsca w których dawno nie byłam i zobaczyć jak odmieniła je wiosna. Dziś w ramach wycieczki do centrum zabrałam ją do pięknego parku położonego w samym centrum Dublina. Założony w 1664 roku Saint Stephen's Green to oaza spokoju w samym centrum miasta.

Na 9 hektarach rozciąga się wielka połać zieleni poprzecinana alejkami. W samym centrum parku jest wielki skwer z fontannami, pięknymi kwiatami i altanami.

Podczas spaceru można zaobserwować również kilka pomników upamiętniających wielkich Irlandczyków. Na zdjęciu poniżej Pani Major o bardzo rodzimie brzmiącym nazwisku. Constance Markievicz wyszła za mąż w wieku 32 za Polaka - hrabiego Markiewicza. Była aktywną działaczką w sprawie odzyskania niepodległości przez Irlandię.

Oprócz zieleni w parku zachwyca również spory staw po którym pływa ptactwo. Można tu spotkać zawsze głodne łabędzie, kaczki, mewy a także stada gołębi.

To co mi się podoba w Irlandzkich parkach to fakt iż całe są dostępne dla ludzi. Widok osób jedzących lunch lub wygrzewających się na trawie nikogo tutaj nie dziwi. Ma to swój nieodparty klimat i urok. Szkoda, że w Polce trawa jest jedynie do wyglądania....

Pozdrawiam!
Osiołek

poniedziałek, 04 kwietnia 2011, od-kuchni
Tagi: Dublin

Polecane wpisy

Komentarze
2011/04/04 23:27:02
No, ale wiosna jest całą gębą że tak powiem. Park też bardzo piękny.
-
mopswkuchni
2011/04/05 16:43:57
Pięknie tam. A data założenie 1664 naprawdę robi wrażenie!
-
zstrucki
2011/04/07 14:03:22
Piękne miejsce. Co do trawy, to się powoli zmienia, trzeba znaleźć granicę między dostojeństwem zabytku a otwartością parku. W Łazienkach są już leżaki. I co do daty: 1664, to imponujące. Park powstał jako ogród przy jakimś pałacu, czy klasztorze? Ciężko mi uwierzyć, że już wtedy założono miejski park!
-
od-kuchni
2011/04/07 16:44:40
Miejsce piękne - fakt :) I pozwalające odpocząć od zgiełku miasta w samym jego centrum. Data - prawdziwa - bynajmniej tak twierdzi Wikipedia ;) Wcześniej teren służył jako pastwisko na obrzeżach Dublina, ale właśnie w XVIIw wybudowano tu osiedle w stylu Gregoriańskim a skrawek zieleni - znany dziś jako St. Stephen's Green zachowano jako miejsce odpoczynku dla bogatych. Park, jako park miejski z całym zaplanowaniem alejek, klombów, drzew etc powstał dopiero w 1880 - 200 lat później, ale za datę powstania parku przyjmuje się właśnie 1664!
zstrucki - fakt - leżaki to może delikatna przesada, ale moim zdaniem w parkach powinno być dozwolone siedzenie na własnym kocu lub pupie na tej ładnej zielonej trawie :)
-
zstrucki
2011/04/12 18:56:24
No, to z tą datą trochę kombinacja norweska, ale to nic. Z moich obecnych okolic: ogromne wrażenie zrobiły na mnie w sierpniu dwa lata temu parki w Jerozolimie. Każdy kawałek sztucznie nawadniany, a mimo to zielona trawa i wypoczywający na kocach ludzie. W Łazienkach zrobiono podział na strefy, co gdzie można. Takie rozwiązanie mi się podoba: wokół Pałacu jednak powinno być po królewsku, przy Nowej Pomarańczarni - są leżaki. Pozdrawiam!