Blog > Komentarze do wpisu
Ballymacdermot - kamienny grobowiec

Witajcie :)

Długo nas tu nie było z powodów różnych. Jednym z nich była strasznie męcząca aczkolwiek przyjemna wizyta w Polsce. Jednak nie o Polsce będę pisać - bynajmniej nie dziś... Dziś zapraszam Was na wycieczkę do naszego pierwszego kamiennego kręgu. Krąg odwiedziliśmy przypadkiem i przypadkiem go też znaleźliśmy. Ustalając trasę zobaczyłam zdjęcie kręgu na Maps Google - niestety zdjęcie było przesunięte tak, że GPS podczas wycieczki punkt trasy wykrzyczał w szczerym polu. Na szczęście znak postawiony 500 metrów dalej skierował nas w odpowiednie miejsce. Poniżej zamieszczam mapę z poprawnie zamieszczonym punktem - tak gdyby ktoś chciał się wybrać i nie chciał błądzić :)


Wyświetl większą mapę

Kamienny grób Ballymacdermot jest położony w pięknym miejscu - połowy wzniesienia, przy wąskiej drodze z widokiem na wzgórza i doliny Hrabstwa Armagh.

Sam grobowiec jest datowany na 3500 a 5500 lat Przed Naszą Erą. Składa się z kamiennego kręgu - korytarza oraz trzech komnat pogrzebowych. Został on otwarty w 1816 roku przez lokalnego właściciela ziemskiego i wtedy też odnaleziono w komnatach pozostałości kilku kości.

Dziś w całości udostępniony do zwiedzania, zaprasza i oferuje atmosferę tej kamienistej i starej Irlandii.

Pozdrawiamy!
Ogr i Osiołek

sobota, 02 lipca 2011, od-kuchni

Polecane wpisy

Komentarze
taita03
2011/07/02 13:11:00
A już myślałam, że uda mi się go zobaczyć w najbliższym czasie. No, ale Armagh nie jest mi po drodze. Może innym razem. Dzięki za namiary :)
-
2011/07/02 21:59:43
Tych kamiennych kręgów jest na wyspach więcej. Fascynują mnie!

PS. Napisz o Polsce :) Ciekawa jestem wrażeń ;)
-
zstrucki
2011/07/04 18:59:50
Kręgi kamienne, kurhany, katakumby to to, co tygrysy lubią najbardziej!
-
od-kuchni
2011/07/05 19:09:53
@taita03 - polecam się tam wybrać jeśli będziesz miała chwilkę - w okolicy jest też Dolmen o którym mam zamiar napisać w innym wpisie, kilka innych kręgów - do których nie dotarliśmy, ale zamierzamy wrócić i piękne widoki :)

@calmiriel - tak, jest ich więcej i ich historie są zdecydowanie ciekawe :) Co do Polski to nie za bardzo jest o czym pisać - czas głównie spędzałam na uczelni i u rodziny/znajomych. Byliśmy na kilku wycieczkach jednak nawet nie zabrałam aparatu... Generalnie zapraszam na blog bratowej mojego A. - pumba.wlodarczyki.net/ - tam jest dokładna relacja z mojego pobytu w Polsce :)

@zstrucki - na szczęście w IE jest dużo tych dobroci dla tygrysków :)
-
mopswkuchni
2011/07/14 19:06:38
Hihi, dopiero teraz przeczytałam ten wpis. Tak to na pewno był dla Was pracowity pobyt. Ale dzięki Wam były fajne wycieczki. Tak - jak pisałaś u mnie na blogu fotorelacja z nad Zalewu Sulejowskiego pumba.wlodarczyki.net/?p=1856 i Księżych Młynów pumba.wlodarczyki.net/?p=1879