Blog > Komentarze do wpisu
Zalew Poulaphouca

Kochani!

Dziś zabieramy Was na wycieczkę nad kolejny zalew. Znajdujący się niedaleko Dublina, około 30 kilometrów w kierunku południowym zalew Poulaphouca jest położony w bardzo przyjemnym otoczeniu gór Wicklow. Założony w latach 1930-1940 na rzece Liffey jako kolejny zbiornik mający zaopatrywać w wodę mieszkańców Dublina.


Wyświetl większą mapę

Na pewno teraz zastanawiacie się skąd wzięła się ta dziwna nazwa zbiornika, a ja powiem Wam, że nie jesteście pierwszymi :). Poulaphouca oznacza tyle, co Jama Goblina, tak więc i tutaj Irlandzki folklor miał bardzo duży wpływ na nazewnictwo. Na szczęście istnieje również łatwiejsza do zapamiętania nazwa tego miejsca - Jeziora Blessington - nazwa zapożyczona od miasteczka, przy którym zbiornik się znajduje.

Z daleka zalew kusi pięknym kolorem wody i jasnymi plażami. To jak na jezioro bardzo niecodzienny widok na zielonej wyspie. Niestety dotarcie do jednej z plaż rozwiewa wszelakie nadzieje - woda jest tu klasycznie brunatna a dno typowo kamieniste.

Jednak nie zraża to spotkanych nad jeziorem ludzi. Nieczęsto zdarza nam się nad jeziorem w Irlandii spotkać rybaków lub entuzjastów grilla i opalania. Tutaj nam się to udało. Widocznie nie taka straszna ta Jama Goblina jak ją malują...


Oczywiście dla mnie nie było by wycieczki gdybym na swojej drodze nie spotkała przyjemnie wyglądającego Osiołka :)

Do napisania!

czwartek, 14 lipca 2011, od-kuchni

Polecane wpisy

Komentarze
mopswkuchni
2011/07/14 18:54:49
Ładne, przyjemne miejsce. Pumba byłaby zachwycona na pewno ;) Osiołek słodziutki!
-
od-kuchni
2011/07/18 12:21:59
Oj Pumba na pewno ucieszyłaby się z takiej ilości wody! Niestety sądzę, że jednak jej temperatura by ją szybko ostudziła, bo niestety Irlandzkie jeziora do najcieplejszych nie należą :(