Blog > Komentarze do wpisu
Zamek Narrow Water

Witajcie!

Kolejnym zamkiem jaki odwiedziliśmy podczas przejazdu przez Hrabstwo Down, był zamek Narrow Water. Wybudowany w strategicznym punkcie - pozwalał na strzeżenie brzegu zarówno przed potencjalnymi zagrożeniami od strony morskiej zatoki Carlingford jak i zapobiegał przedostawaniu się ich w górę rzeki Newry, w głąb wyspy.


Wyświetl większą mapę

Naszym największym zaskoczeniem był fakt iż zamki Narrow Water są właściwie 2... Jeden z nich to przykład XVI budowli obronnej o prostym kształcie, do której bardzo łatwo trafić. Obronny zamek  Narrow Water został wybudowany w roku 1568 roku w miejscy gdzie najprawdopodobniej wcześniej stała już jakaś obronna budowla. Budowa tego zamku pochłonęła astronomiczną kwotę 361 funtów 4 szylingów i 2 pensów. Jednak pamiętajmy, że były to inne czasy i pieniądze miały zupełnie inną wartość...

Zwiedzanie zamku Narrow Water nie pozwoli wam na zapoznanie się z pięknem mebli i kunsztownymi dziełami sztuki. Wręcz przeciwnie - mury zamku mimo iż świetnie zachowane są puste. Żadnych ław, gobelinów, dywanów... Jedynie wąskie okienko ukazuje piękno pobliskiej okolicy...

Pomimo piękna okolicy wnętrze zamku jest lekko przytłaczające. Kto wie, może ma z tym związek legenda która mówi, iż pewnego razu  trzymana w wieży wbrew swojej woli młoda dziewczyna imieniem Lassara usłyszała wołanie swojego ukochanego. Nie mogąc wydostać się z wieży w inny sposób rzuciła się z okna i umarła uderzając o skały...

Zupełnym przeciwieństwem tego zamku jest wybudowana w roku 1836 przez rodzinę Hall, rezydencja w stylu wiktoriańskim. Piękne ogrody i otoczenie zamku zapewniają klimat który przyciąga - nic dziwnego, że aktualny potomek rodziny Hall mieszkający w zamku zdecydował się na urządzanie w nim wesel oraz innych uroczystości.

Do napisania!

piątek, 26 sierpnia 2011, od-kuchni
Tagi: zabytki

Polecane wpisy

Komentarze
taita03
2011/08/26 21:22:05
Hmm, coś mi się wydaje, że muszę bliżej się przyjrzeć temu hrabstwu. Obawiam się jednak, że w tym roku już tego nie dokonam. Kiedyś zrobiłam sobie listę atrakcji, które chciałabym tam zobaczyć - wyszło mi jakieś 30 rzeczy... Nawet przy moim intensywnym trybie zwiedzania, potrzebowałabym na to chyba około dwóch tygodni ;)
Dobrze chociaż, że mogę pooglądać sobie część z tych rzeczy u Ciebie.

Pozdrawiam i miłego weekendu życzę :)
-
Gość: pelnoletnia, 46.7.35.*
2011/08/27 09:19:09
Zamek, jak to zamek - irlandzki "kwadraciak" - uwielbiam takie! :) I jaka fascynująca historia :))) Za to rezydencja... przepiękna!

Widziałam film, o którym pisałas niedawno: "Your Highness" :))) Rzeczywiście typowa Amerykańska komedia, ale można sie przy niej doskonale odmóżdzyć i podziwiac piekne irlandzkie krajobrazy. Szczególnie Giant's Causeway zrobiło w tym filmie furorę, szkoda, ze nikt nie powiedział nam, że mieszka tam Minotaur ;) Heh, chyba mięliśmy kiepskiego przewodnika ;)))
Pozdrawiam!
-
2011/08/30 23:11:31
Ta rezydencja jest cudna!