Blog > Komentarze do wpisu
Półwysep Hook

Witajcie!

Jakiś czas temu wybraliśmy się na południe Irlandii, jednym z celów podróży był malowniczy półwysep Hook. Nie wystraszyły nas wiejące zimowe wiatry, Zielona Wyspa jest przecież piękna o każdej porze roku.

Wyświetl większą mapę

Położony około 50 kilometrów na południe od Wexford przylądek Hook Head przyciąga turystów nie tylko pięknymi widokami. To właśnie na jego końcu jest położona najstarsza w Irlandii i jedna z najstarszych na świecie wciąż działająca latarnia morska. Miejsce na budowę latarni nie zostało wybrane wcale przypadkowo. Począwszy od Świętego Dubhana, który już w 5 wieku zaczął w tym miejscu palić ognień aby ułatwić marynarzom żeglowanie, poprzez mnichów latami kontynuujących jego dzieło, aż do Normanów, którzy na początku XII wieku zdecydowali się wybudować w tym miejscu latarnię.

Stara latarnia otoczona szalejącym Morzem Irlandzkim zapewni chwile rozrywki nie tylko miłośnikom starych budynków. Okolice Półwyspu Hook są bowiem siedliskiem wielu zwierząt. Jeśli macie szczęście możecie trawić na przepływającą tamtędy wesołą gromadę delfinów lub wieloryba.

Pełna skał i podwodnych jaskiń okolica Hook Head jest niezwykle malownicza. Czasem wzburzone morze potrafi ukazać tu swoją prawdziwą naturę. Podczas naszej wizyty na przylądku Hook Head można było zaobserwować morską pianę tak zbitą i sztywną, że przy silniejszych podmuchach wiatru unosiła się znad skał i fruwała w powietrzu.

Jeśli już zdecydujecie się na odwiedzenie półwyspu, warto przejechać się także widokową trasą prowadzącą dokoła całego półwyspu. Pełna jest uroczych widoków, niedostępnych plaż, starych zamków i zieleni. Chociaż to ostatnie w Irlandii, możecie spotkać akurat wszędzie!

Pozdrawiamy!
Ogr i Osiołek

czwartek, 23 lutego 2012, od-kuchni
Tagi: Podóże

Polecane wpisy

  • Przełęcz Sally Gap

    Witajcie! Nie umarliśmy, nie zmieniliśmy miejsca zamieszkania, nawet szczerze mówiąc niewiele się zmieniło... No może poza faktem iż ostatnio doskwiera boleśnie

  • Zamek Dromagh

    Witajcie! Częstym widokiem w Irlandii bywają zamki pozostawione same sobie, porzucone gdzieś w polu, zapomniane. Zamek Dromagh niczym by się w tym względzie nie

  • Przerywnik wakacyjny : Hiszpania

    Witajcie! Wyjazdu na Costa Brava nie mogłam doczekać się z kilku powodów. Po pierwsze lat w Irlandii w tym roku nie popisało się, a moje kości błagały o wygrzan

Komentarze
mopswkuchni
2012/02/24 12:55:19
Piękne widoki! Z niecierpliwością czekałam na kolejną relację z Waszej wycieczki! A jak tam pogoda teraz? Pewnie już wiosna się zaczyna w Irlandii.
-
taita03
2012/02/26 10:56:43
No nareszcie, kobieto! Już myślałam, że przepadłaś na dobre.

Ja w tamtych stronach byłam zawsze w lecie i bardzo mi się podobało. Okolica urocza, a do tego naszpikowana ruinami i innymi atrakcjami. Widok z latarni również fajny.

Pozdrawiam ciepło :)
-
od-kuchni
2012/02/26 20:37:33
@mopswkuchni - Aniu u nas to praktycznie wiosna już pełną parą :) I dobrze - nareszcie człowiek ma ochotę robić coś więcej niż bezczynnie siedzieć w domu! Tak więc na blogu znów powinny pojawiać się wpisy w bardziej regularnych odstępach

@taita03 - Taitko, kochana nie przepadłam :) Jedynie zimowa aura zapędziła mnie do oślej jaskini na blogowy sen :) Ale weekendy teraz już cieplejsze, aparat odkurzony tak więc obiecuję bardziej regularnie pisać :)
A co do Hook, to wiosną, a w sumie bardziej latem również ponownie bym się tam chętnie wybrałam. Może tym razem szczęście by dopisało i udałoby się zobaczyć te delfiny lub (i) nawet wieloryba :)
-
taita03
2012/03/01 21:29:10
O tak, pogoda zdecydowanie lepsza. U mnie dzisiaj było naprawdę bosko. Niebo nieprzyzwoicie niebieskie, a do tego urocze, białe chmurki.

Też muszę tam wrócić - może kolejnym razem uda mi się zrobić ciekawszą sesję, bo ze zdjęć, które mam jestem średnio zadowolona.

Pozdrowienia ślę :)
-
2012/04/21 22:39:40
Rzeczywiście pięknie tam!