niedziela, 26 lutego 2012
Galeria Nauki

Witajcie!

Jeśli przypadkiem znajdziecie się w Dublinie, w okolicy Trinity College lub Pearse Station (która swoją stroną wygląda odrobinę jak stacja kolejowa z opowieści o Harrym Potterze) postarajcie się znaleźć odrobinę czasu na wizytę w Galerii Nauki.


Wyświetl większą mapę

Science Gallery to niezwykłe miejsce w którym będziecie mieli okazje zobaczyć praktyczne i naukowe podejście do otaczającego nas świata. Eksperymenty naukowe, nowinki techniczne, projekty autorskie. A co najważniejsze regularnie zmieniające się wystawy, zachęcają aby do Galerii przyjść nie tylko jeden raz...

W czasie naszej wizyty w Galerii odbywała się akurat wystawa poświęcona wodzie. Powierzchnię budynku wypełniały eksponaty od czysto nudnych (graficzne przedstawienia jakości dostępnej wody lub zapotrzebowania n wodę na świecie) po takie ekstremalnie ciekawe - model powierzchni oceanicznej pokazujący w czasie rzeczywistym aktualne zachowanie części Oceanu Spokojnego, co prawda pracownicy Galerii nie potrafili wyjaśnić nam jaka to cześć ponieważ jakiś czas temu silny sztorm przemieścił przekaźniki, które obecnie dryfują sobie gdzieś na bliżej nieznanych wodach...

Jednym z ciekawszych działów w Science Gallery jest dział eksperymentów oraz nowinek technicznych. Dowiedziałam się na przykład o istnieniu ciekawej ładowarki zasilanej wodą. Co prawda nigdy nie potrzebowałam tak ekstremalnych rozwiązań - ale kto wie co nas czeka za kilka lat...

 

Aktualnie (10.02-05.04) w Science Gallery można zapoznawać się z tematyką jedzenia oraz smaku. Tego wydarzenia na pewno nie opuszczę!

Zainteresowanych zapraszamy na stronę Galerii - o tutaj.

Do napisania!

Tagi: Dublin
22:07, od-kuchni , Dublin
Link Komentarze (5) »
czwartek, 23 lutego 2012
Półwysep Hook

Witajcie!

Jakiś czas temu wybraliśmy się na południe Irlandii, jednym z celów podróży był malowniczy półwysep Hook. Nie wystraszyły nas wiejące zimowe wiatry, Zielona Wyspa jest przecież piękna o każdej porze roku.

Wyświetl większą mapę

Położony około 50 kilometrów na południe od Wexford przylądek Hook Head przyciąga turystów nie tylko pięknymi widokami. To właśnie na jego końcu jest położona najstarsza w Irlandii i jedna z najstarszych na świecie wciąż działająca latarnia morska. Miejsce na budowę latarni nie zostało wybrane wcale przypadkowo. Począwszy od Świętego Dubhana, który już w 5 wieku zaczął w tym miejscu palić ognień aby ułatwić marynarzom żeglowanie, poprzez mnichów latami kontynuujących jego dzieło, aż do Normanów, którzy na początku XII wieku zdecydowali się wybudować w tym miejscu latarnię.

Stara latarnia otoczona szalejącym Morzem Irlandzkim zapewni chwile rozrywki nie tylko miłośnikom starych budynków. Okolice Półwyspu Hook są bowiem siedliskiem wielu zwierząt. Jeśli macie szczęście możecie trawić na przepływającą tamtędy wesołą gromadę delfinów lub wieloryba.

Pełna skał i podwodnych jaskiń okolica Hook Head jest niezwykle malownicza. Czasem wzburzone morze potrafi ukazać tu swoją prawdziwą naturę. Podczas naszej wizyty na przylądku Hook Head można było zaobserwować morską pianę tak zbitą i sztywną, że przy silniejszych podmuchach wiatru unosiła się znad skał i fruwała w powietrzu.

Jeśli już zdecydujecie się na odwiedzenie półwyspu, warto przejechać się także widokową trasą prowadzącą dokoła całego półwyspu. Pełna jest uroczych widoków, niedostępnych plaż, starych zamków i zieleni. Chociaż to ostatnie w Irlandii, możecie spotkać akurat wszędzie!

Pozdrawiamy!
Ogr i Osiołek

Tagi: Podóże
16:48, od-kuchni , Podróże
Link Komentarze (5) »