czwartek, 08 grudnia 2011
Film z Irlandią w tle: Ondine, Irlandia/USA 2009

Witajcie!

Dawno nic nie pojawiało się dziale "Film z Irlandią w tle", dlatego też serdecznie zapraszam Was na Ondine.

Źródło: http://1.fwcdn.pl/po/40/33/484033/7321843.3.jpg?l=1269290165000

Czy zastanawialiście się kiedyś co byście zrobili gdyby w Wasze sieci rybackie, na środku morza zaplątała się młoda kobieta? Pewnie się nie zastanawialiście! Zresztą ja również nie miałam nigdy takiej potrzeby - jakoś z rybołówstwem jest nam nie po drodze. Przed takim dylematem stanął jednak filmowy Syracuse (w tej roli Colin Farrell), któremu podczas jednego z połowów zaplątała się w sieci piękna Ondine (Alicja Bachleda-Curuś). Przemarznięta i wystraszona dziewczyna znajduje nocleg w starym domu matki Syracuse'a, a on zafascynowany tajemniczą postacią opowiada swojej chorej córce bajkę o rybaku który znalazł w morzu Syrenę... Dziewczynka wyczuwa w opowiadaniu ojca ziarno prawdy i postanawia udowodnić, że Ondine jest prawdziwą Selkie - Foką, która zgubiła swoją skórę, aby móc na lądzie znaleźć prawdziwą miłość i szczęście.

Źródło: http://www.frendz4m.com/forum/mtn/1281357061-SVS_07-Ondine_2009_LiMiTED_DVDRip_XviD_avi_s.jpg

Ondine jest filmem, który stara się połączyć irlandzką mistykę i brutalną rzeczywistością. Biedne miasteczko, pełne smutnych historii - rozwód, choroba, alkoholizm i brak pracy w którym nagle pojawia się piękno, pod postacią tajemniczej dziewczyny. Realistyczny dubliński akcent Farrella i twarda angielszczyzna Bachledy dodatkowo podkreślają dwa światy jakie zderzają się na planie Ondine. Zamglone i zielone krajobrazy Irlandii możemy podziwiać w każdej scenie, są one zdecydowanie bardzo smutne, tajemnicze i dzikie. Czy mistyczne Selkie istnieją tylko w bajkach? Czy chora dziewczynka odnajdzie to czego szuka? Czy biedny rybak zasłużył na szczęście? Na te pytania odpowie Wam film, który polecam.

Film kręcono w następujących miejscach:

 • Półwysep Beara
 • Miasteczko Castletownbere
 • Port Berehaven
 • Port Pulleen
 • Wyspa Bere

Do napisania!

Tagi: film
21:47, od-kuchni , Film
Link Komentarze (4) »
wtorek, 30 sierpnia 2011
Film z Irlandią w tle: Leap Year / Oświadczyny po irlandzku, Irlandia/USA 2010

Witajcie!

W ramach kontynuacji cyklu filmowego zapraszam Was na komedię romantyczną w której pierwszoplanową rolę grają irlandzkie krajobrazy i historie.

Źródło: http://cinemaromantico.blogspot.com/2010/05/leap-year.html

Leap Year (Oświadczyny po irlandzku) to zabawna komedia romantyczna opierająca się na pewnym irlandzkim zwyczaju według którego 1 raz na 4 lata czyli 29 lutego,  na Zielonej Wyspie kobieta może oświadczyć się mężczyźnie,a ten musi powiedzieć tak. No tak, więc cóż w tym dziwnego zapytacie? Niestety bohaterka filmu łatwo nie ma - lecąc do swojego narzeczonego, który aktualnie przebywa na zlocie kardiochirurgów w Dublinie z zamiarem postawienia mu wiadomego pytania napotyka pewien problem i ląduje w...Anglii. Udaje się jej na szczęście wynająć łódź która dotransportowuje ją na irlandzkie wybrzeże, warto dodać dziwnym zbiegiem okoliczności jest to zachodnie irlandzkie wybrzeże ( zarówno Dublin jak i Anglia znajdują się od wschodu).

Moim zdaniem film jest wart obejrzenia, nawet jeśli komedii romantycznych nie lubicie, bo ostatecznie typową komedią romantyczną on nie jest... Przecież główni bohaterowie z jednej strony pałają do siebie otwartym znielubieniem a z drugiej patrzą przymrużonym okiem na rozpieszczoną amerykankę i irlandzkiego gbura. Jak więc taka para może się w sobie zakochać? Może więc gbur ma jednak odrobinę serca a amerykanka nie jest do końca rozpieszczona? Dodajecie do tego magię Irlandii w pełnej krasie - cóż - romans gotowy ;)

Film był kręcony między innymi w:

 • Wyspy Aran
 • Glendalough
 • Ruiny zamku Rock of Dunamase
 • Dublin: Temple Bar, Dublin Gregoriański
 • Wicklow Gap
 • Sally Gap
 • Ulica Olaf, Wexford
 • Poppies w Enniskerry
 • Okolice Galway i hrabstwa Mayo

 

Do napisania!

 

Tagi: film
16:11, od-kuchni , Film
Link Komentarze (5) »