niedziela, 29 maja 2011
Zalew Vartry

Kochani!


Dziś zapraszam Was na spacer wokół Zalewu na rzece Vartry (Vartry Reservoir). Ten zbiornik wodny został zbudowany w latach 1862 i 1868 w dolinie rzeki Vartry w hrabstwie Wicklow. Celem jego budowy było dostarczanie wody ludności w hrabstwach Wicklow, Dublin oraz Dun Laoghaire-Rathdown oraz dzięki oczyszczaniu wody zapobieganiu epidemiom groźnych chorób.


Wyświetl większą mapę

Spacer zaczynamy w miasteczku Ashtown i kierując się drogą R765 zaczynamy obchodzić zalew od strony wschodniej. Przyjemna leśna ścieżka bez śladu żywego ducha oraz delikatny plusk wody zachęca do spaceru. Gdyby nie silny wiatr wiejący nam w uszy z ogromną siłą byłby to niezwykle przyjemny spacer...

Dookoła nas latają rozśpiewane ptaki, gdzieniegdzie słychać beczące owce. Jezioro otaczają góry Wicklow oraz las. Jest to bardzo przyjemne miejsce, aczkolwiek odradzam planowanie tu pikniku - na rozłożenie koca zdecydowanie brakuje tu miejsca.

Spacer leśną ścieżką kończy się kilka razy. Należy wtedy wyjść na ulicę, pokonać asfaltem odcinek mostku pomiędzy jednym a drugim zalewem i wrócić na leśną ścieżkę. Jednak pamiętajcie o jednym - obejście całego zalewu zajmuje około 2 godziny - to przyjemny, aczkolwiek 8 kilometrowy spacer :)

Po pewnym czasie dochodzimy do samotnie pozostawionych na brzegu , podtopionych łódek. Pewnie są to łódki okolicznych rybaków, ponieważ łowienie ryb na zalewie Vartry jest dozwolone.

W połowie naszego spaceru, niedaleko miasteczka Rounwood znajduje się wspomniana oczyszczalnia wody. A. na początku myślał, że to stawy hodowlane, jednak tabliczka informująca nas oświeciła ;)

Na przeciwko oczyszczalni znajduje się ciekawy mostek. Niestety brama była zamknięta, więc przejście się mostkiem odpadło :(

Mijamy tez jeden z nielicznych domów, jakie znajdują się nad jeziorem. Ma zdecydowanie urzekającą bramę...

Nasz spacer kończy się Ashtown, wsiadamy do auta i przemarznięci uciekamy do domu. W końcu pora na ciepłą herbatkę.

Pozdrawiamy!
Ogr i Osiołek

 

ps. Wszystkich gotujących podróżników zapraszam do konkursu na moim blogu kulinarnym :)

poniedziałek, 09 maja 2011
Klify na Howth

Witajcie!


Uwielbiam klifowe wybrzeża. Co prawda są niebezpieczne, strome, łatwo mogą ulec zniszczeniu ale to właśnie jest w nich piękne :) A. co prawda zawsze odciąga mnie od klifu, boi się, że stanę za blisko albo akurat kawałek klifu się urwie, ale pragnienie zobaczenia tego co w dole oraz oczywiście pragnienie zrobienia kolejnego zdjęcia jest silniejsze :)


Wyświetl większą mapę


Dzisiejsze zdjęcia pochodzą z niedawnego wypadu na Howth. Otoczony on południa i wschodu pięknym klifowym wybrzeżem półwysep Howth to jedna z droższych dzielnic Dublina i miejsce zamieszkania wielu sławnych osób. Na Howth mieszka wielu Irlandzkich polityków oraz pisarzy a także członek zespołu U2 oraz kobieta z cudownym, porywającym głosem - wokalistka The Crannberries.

Jesli wybieracie się na klifowy spacer koniecznie zabierzcie ze sobą sportowe buty! Ścieżka jest wąska, miejscami stroma, schowana pomiędzy kwitnącymi obecnie żarnowcami. Czasami schodzi nad sam brzeg klifu. Na końcu ścieżki czeka na Was chwila wytchnienia z widokiem na wybrzeże południowego Dublina.

 

Na tych niezbyt wysokich urwiskach swój dom ma wiele nadmorskich ptaków. Czasem można spotkać tu także wesołe foki. Ale o tym innym razem :)

Pozdrawiamy!