piątek, 19 sierpnia 2011
Irlandzkie rody: de Burgh

Kochani!

Zapewne niektórzy z Was czytając wpis o zamku Greencastle zauważyli coś znajomego. Pojawia się tam mianowicie nazwisko de Burgh. Zaprzyjaźniona blogerka, Sukienka_w_kropki poprosiła mnie więc o sprawdzenie czy ten Hrabia Ulster z XIII wieku nie jest czasem przodkiem znanego piosenkarza i kompozytora Chrisa de Burgh. Sukienko, kochana - mam dobre wieści! Tajemnica rodu de Burgh została rozwiązana i zapraszam do lektury :)

Motto: A Cruce Salus - Z krzyża (pochodzi) zbawienie

Herb:


Początki rodu de Burgh w Irlandii sięgają roku 1185 kiedy to William de Burgh, protegowany Króla Jana (tak, tego słynnego króla Jana od Robin Hooda ;) ) przybył na wyspę i został panem części tutejszych ziem. Rodzina de Burgh bardzo szybko osiągnęła ogromną władzę i potęgę w Irlandii - prawnuk Williama - Richard, zwany również Czerwonym Hrabią, stał się jednym z najpotężniejszych ludzi w Irlandii.

Jednak pomimo nawet najsilniejszej krwi i charakterów rodziców, ród nie mógł przewidywać płci jaka będzie się rodzić pod nazwiskiem de Burgh. Około XVII wieku nazwisko De Burgh przekazywane dalej w męskiej linii rodu zaczęło zanikać. Przez pewien czas potomkowie Williama De Burgh nosili nazwiska takie jak: Dromkeen, Bourke, of Bert. Dopiero w roku 1848 władze na Zamku Dublińskim wydały rodzinie pozwolenie na powrót do nazwiska przodków.

Patrząc na historię rodziny De Burgh, można zauważyć że byli to ludzie lubiący władzę. W większości członkowie tego rodu byli Hrabiami, Generałami, Biskupami, właścicielami ziemskimi. To właśnie jeden z Generałów rodu de Burgh leży w obrębie naszych zainteresowań. Sir Eric de Burgh urodzony w roku 1881 potomek Williama de Burgh w XXIV linii. To właśnie jego córka Maeve Emily de Burgh - sekretarka, wyszła za mąż za brytyjskiego dyplomatę pułkownika Charles'a Davison'a. Z tego małżeństwa na świat w roku 1948 w Buenos Aires przyszedł Christopher John de Burgh Davison, znany bardziej jako Chris de Burgh - irlandzki piosenkarz i kompozytor.


Źródło: www.getmein.com/DynamicImages/Performers/GMI/chris-de-burgh-band.jpg

Na pewno większość z Was kojarzy piosenkę "Lady in Red" jego autorstwa:

Warto również wiedzieć, że córka Chrisa de Burgh - Rosanna Davison została w 2003 roku Miss Świata, otrzymując tym samym ten tytuł jako pierwsza Irlandka w historii

Źródło: http://bellisima.blog.cz

Jeśli chcecie doczytać o innych członkach rodu de Burgh zapraszam na te strony:

  • http://www.turtlebunbury.com/history/history_family/hist_family_deburgh.htm
  • http://boards.ancestry.com.au/surnames.de-20-burgh/10/mb.ashx
  • http://en.wikipedia.org/wiki/William_de_Burgh
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Chris_de_Burgh

Do napisania!